Opłaty

Wynagrodzenie notariusza za dokonanie czynności notarialnych (zwane „taksą notarialną”) określane jest w oparciu o rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Niezależnie od wynagrodzenia, notariusz jako płatnik pobiera na podstawie odrębnych przepisów podatki i opłaty, które następnie przekazuje odpowiednim instytucjom – w tym w szczególności podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn oraz opłaty sądowe za wpisy w księgach wieczystych.

Sprawy rozpatrywane są indywidualnie, dlatego celem ustalenia kosztów czynności notarialnej zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

INFORMACJE DOTYCZĄCE CZYNNOŚCI NOTARIALNYCH UDZIELANE SĄ BEZPŁATNIE

Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Sąd po ustaleniu, że zachodzi potrzeba dokonania czynności notarialnej, uwzględnia wniosek i wyznacza notariusza do dokonania żądanej przez stronę czynności notarialnej.